Kakukk (Cuculus canorus)
Évszak?
Nyár
Fészekparazita madár, tojásait nem maga költi ki, hanem más madárfajok fészkébe rakja. Számos gazdamadara van, hazánkban elsősorban a nádirigó és a vörösbegy, de közel ötven madárfaj fészkében mutattak már ki kakukktojást, illetve -fiókát.
A kakukk egy gerle nagyságú, hosszú farkú, sötétszürke, sárga lábú, vörös szemű madár.
Egyaránt megtalálható erdőkben, bokros élőhelyen, parkokban.
Rövid leírás:
Igen, a tojó madárnak két színváltozata is van, a vörhenyes és a palaszürke színű. Nálunk a szürke színezetű a gyakoribb.
Hím és tojó különbözik?
Nincsen hasonló faj.
Hasonló fajok?
Elsősorban hernyókkal táplálkozik, de számos ízeltlábú kifejlett egyedeit is elfogyasztja.
Mivel táplálkozik?
Április végétől augusztus végéig látható hazánkban, ősszel vonul, a telet Afrikában tölti.
Mikor láthatjuk?
Évente két tojásrakási időszaka van. Ezekben a tojó 8-10 tojást is rak kétnapos eltérésekkel. Egy egyed mindig ugyanazt a gazdamadárfajt választja, és általában a tojásainak színe is az adott gazdamadár tojásaihoz hasonlít. A kakukktojások éppen ezért meglehetősen változatos színűek lehetnek, ugyanakkor a madár méretéhez képest, alkalmazkodva a kistestű gazdamadarak tojásaihoz, aránytalanul kisméretűek.
Költési idő, szokás?
A tojó kakukk a gazdamadár fészkét egy magas pontról figyeli ki, majd amikor az elhagyja a fészkét, beletojja tojását. Ez rendszerint a gazdamadár egy–három tojásos fészekaljánál figyelhető meg, amikor az még nem kezdte meg a kotlást. A kakukk sokszor egy–két tojást el is távolít a gazdamadár fészkéből.
Tudta?
Védett?
Igen, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Megfigyelés?
Jellegzetes hangját követve megfigyelhetjük tavasz végétől nyár végéig.