
Házi rozsdafarkú (Phoenicurus ochruros)
Évszak?
Ősz/Tavasz
Általánosan elterjedt, gyakori énekesmadár. Kedveli a köves, sziklás élőhelyeket, kőbányákat, de nem idegenkedik az ember közelségétől sem, városokban, falvakban, építkezések környékén rendszeres fészkelőnek számít. A házi rozsdafarkú mérete a verébhez hasonló. Karcsú testű, egyenes tartású madár, rozsdavörös farkát sűrűn rezegteti.
Rövid leírás:
Igen, az idős hímeknél (2-3 éves elmúlt) koromfekete szín dominál, rikító fehér szárnyfolttal, a fiatal hímek az első évben halványszürkék (mint a tojó madarak), majd fokozatosan sötétedik be tollazatuk.
Hím és tojó különbözik?
Igen, a kerti rozsdafarkú, mely azonban sokkal ritkábban fordul elő. A hímeket tudjuk könnyen elkülöníteni egymástól, a kerti rozsdafarkú melle, hasa, oldala élénk rozsdavörös.
Hasonló fajok?
Rovarokkal, pókokkal táplálkozik. Ősszel, a vonulási időszakban a bodzabokrok bogyóit is fogyasztja.
Mivel táplálkozik?
A telet leszámítva egész évben megfigyelhető hazánkban. A házi rozsdafarkú rövidtávú vonuló, a mediterráneumban telel. Kora tavasszal, hóolvadás után rögtön megjelenik a Kárpát-medencében, de enyhébb teleken számos áttelelő példánya megfigyelhető.
Mikor láthatjuk?
Évente két, legfeljebb három alkalommal költ. A fészket a tojó építi fűszálakból, gyökérdarabkákból, melyet tollakkal és szőrökkel bélel. A fiókákat mindkét szülő gondozza. C típusú madárodú kihelyezésével elősegíthetjük megtelepedését.
Költési idő, szokás?
A szülők az 1-2 napos fiókáknak naponta 80-100, az 5-13 napos fiókáknak akár naponta 380 alkalommal is visznek eleséget. A rozsdafarkú fiókák 14-17 napos korukban hagyják el a fészket.
Tudta?
Védett?
Igen, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
Megfigyelés?
Koratavasszal és ősszel a hímek legtöbbször háztetőkre, kéményekre kiülve hallatják csodaszép hangjukat. Nyáron, fiókaetetési időszakban is nagyon könnyen megfigyelhető a fészek közelében. A fiókák nagyon hangosan kérik a táplálékot szüleiktől.

