Citromsármány (Emberiza citrinella)
Évszak?
Tavasz
A leggyakoribb sármányfaj Magyarországon. A síkvidéki területektől a középhegységekig mindenütt megtalálható. A folyók ligeterdeiben, dombságok és középhegységek erdőszélein, fákkal tarkított bokros területeken egyaránt megtalálható.
Rövid leírás:
Igen, a hím feje és testének alsó része rikító sárga, sárgásbarna felső részén hosszanti irányban sötétbarna sávok láthatók. Fartöve és háta fahéjbarna. A tojó tollazata kevésbé feltűnő és nem olyan élénk sárga, mint a hímé; feje és torka erőteljesebben sávozott.
Hím és tojó különbözik?
Nincs hasonló faj.
Hasonló fajok?
A kifejlett madarak elsősorban gyommagvakkal táplálkoznak, de a fiókáikat rovarokkal és pókokkal etetik.
Mivel táplálkozik?
A citromsármány egész évben megtalálható Magyarországon, nem vonul el télre sem, viszont a kóborlásra hajlamos és ilyenkor nagyobb csapatokba verődnek.
Mikor láthatjuk?
A nagyobb, nem záródott erdőkben költ évente átlagosan kétszer. Fészkét egy talajmélyedésbe építi növényi szálakból és vékony gyökérdarabokból. Csak a tojó kotlik a tojásokon, a hím a közelben lévő fákon, bokrokon énekel. Mesterséges odúban nem költ.
Költési idő, szokás?
A citromsármány földön járó madár, faágakon még képes üldögélni, ágról ágra ugrálni azonban már nem tud. A citromsármány télen a hó alól is kicsipegeti a gyommagvakat.
Tudta?
Védett?
Igen, természetvédelmi értéke 25 000 Ft.
Megfigyelés?
A hímet nagyon könnyű felismerni és megfigyelni is éneke alapján.